Premiile Winter Wonderland

Cea de-a VII-a ediție a Concursului „Winter Wonderland” organizat de Compartimentul American Corner din cadrul Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași s-a încheiat. Concursul s-a adresat elevilor ieșeni din ciclul primar, gimnazial şi liceal din județul Iași, care au fost invitați să trimită lucrări literare originale, în limba engleză, având ca temă titlul concursului: Winter Wonderland.

În urma apelului lansat la această ediție, 203 concurenți din 27 de instituții de învățământ din Iași, de la clasa I până la cei de clasa a XII-a, s-au întrecut în a-și exprima creativitatea transformând imaginația, inspirația și sentimentele în cuvinte, reușind să îi emoționeze și să-i provoace pe membrii juriului: prof. Anda Boțoiu, prof. Cristina Mocanu și prof. Mihaela Sârghie.

Piese de teatru, povești, eseuri, poezii, întâmplări reale sau plăsmuite de imaginația elevilor s-au regăsit în textele din cadrul concursului „Winter Wonderland”. Dar unele au fost mai frumoase decât altele și cele câștigătoare au fost publicate într-o cărticică, în care fiecare tânăr autor și-a regăsit creația și a primit-o în dar împreună cu alte premii surpriză în cadrul festivității de premiere.

Felicitări tuturor participanților și mulțumiri celor care ne-au sprijinit pentru reușita acestui eveniment.

Vacanță plăcută și Sărbători fericite tuturor!

Iată şi premianţii:

Clasele I-IV

Premiul I

CIOBĂNICĂ DARIUS, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

POPESCU DENISE, Școala Primară JUNIOR, Iaşi

PRODAN MARIA GABRIELA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

Premiul al II-lea

ARHIRE MIRUNA-LORENA, Școala Primară ,,Vasile Conta’’, Iași

URSACHI MARIA-DENISA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

PETRA IRIMESCU-MITOCARIU, Școala Primară JUNIOR, Iaşi

DOBOȘ MEDEEA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

Premiul al III-lea

TOFAN DARIA , Școala Primară JUNIOR, Iaşi

PATRAȘ ANISIA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

DOSOFTEI DAVID, Școala Primară Junior, Iaşi

Mențiuni

BANU ILINCA MARIA, Școala Primară „Vasile Conta”, Iași

MIHĂILĂ IOANA, Şcoala Primară „Gheorghe Asachi”, Iaşi

DULAMA-PRUTEANU PAUL, Școala Primară „Vasile Conta”, Iași

CORNICI MARA, Școala Gimnazială SPECTRUM, Iași

COSTESCU ANA-MARIA, Școala Primară „Vasile Conta”, Iași

Clasele V-VIII

Premiul I

MIHAI CAMELIA RALUCA, Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași

HRAPCIUC DIANA, Școala Gimnazială „Ion Simionescu”, Iași

PRICOPE MARIA, Școala Gimnazială „D.A. Sturdza”, Iași

BANI DARIA, Școala Gimnazială SPECTRUM, Iași

Premiul al II-lea

MITON DANIEL, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Iași

MOSIESEI ALEXANDRA GABRIELA, Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Hîrlău

PETROVICI IOANA, Colegiul Naţional ,,G.Ibrăileanu”, Iaşi

BĂCĂOANU SABINA CATINCA, Colegiul Național, Iași

Premiul al III-lea

COSTĂCHESCU TUDOR, Colegiul Naţional ,,G.Ibrăileanu”, Iaşi

MUNTIANU DENISA, Școala Gimnazială „D.A. Sturdza”, Iași

VARGAN GEORGE, Școala Gimnazială „Vasile Conta”, Iași

GORGAN GEORGIANA DELIA, Școala Gimnazială Nr. 1 Lunca Cetățuii, Iași

Mențiuni

PENU ANCA ALEXANDRA, Școala Gimnazială „Varlaam Mitropolitul”, Iași

URSESCU IULIA GABRIELA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

RUSU ALEXANDRA, Colegiul Național ,,Emil Racoviță”, Iași

VOLCESCU DARIA, Școala Gimnazială „Ion Simionescu”, Iași

Clasele I-XII

Premiul I

ŞTIRBU LUANA CORINA, Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir”, Iaşi

LEON TEODORA, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

TRAGLĂ DELIA-BIANCA, Colegiul Național „Ştefan cel Mare”, Hîrlău

Premiul al II-lea

BÎRNOSCHI NATALIA-MARIA, Colegiul Național „G. Ibrăileanu”, Iași

DUMITRAȘ MĂLINA, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Iași

BACIU COSMIN, Liceul Tehnologic de Mecatronică și Automatizări, Iași

Premiul al III-lea

GOSPODARIU ROXANA, Colegiul Naţional ,,G.Ibrăileanu” Iaşi

VASILACHI SMĂRĂNDIŢA-ELENA, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Iaşi

CAZACU CRISTIAN, Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Vasile cel Mare”, Iași

Mențiuni

CRISTIAN GEORGIANA, Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri”, Iaşi

MOISII CLAUDIU PETRU, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

PETROVICI MARIA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

PAVEL BOGDAN, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

KUCHTA BIANCA, Colegiul Național ,,G.Ibrăileanu”, Iași

comentarii (1)

posteaza un comentariu

noutati pe rafturi

Noutăţi pe rafturile bibliotecii

Arhiva