Festivitatea de premiere a Concursului de traducere și retroversiune „Ionel Teodoreanu vs. John Green”

dsc_0102

Astăzi, 24 noiembrie 2016, de la ora 13.30, în Sala de Lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” a avut loc festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului de traducere și retroversiune „Ionel Teodoreanu vs. John Green”

Competiția s-a adresat exclusiv elevilor din ciclul liceal din județul Iași și a cuprins două probe obligatorii:

(1) Realizarea unei traduceri din română în engleză a unui fragment (2500 de caractere) din romanul La Medeleni, de Ionel Teodoreanu;

(2) Realizarea unei traduceri din engleză în română a unui fragment (2500 de caractere) din romanul The Fault in Our Stars (Sub aceeași stea) de John Green.

Elevii participanți la Concursul de traducere și retroversiune

  1. Afloarei Estera-Marina, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  2. Agachi Luminița, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  3. Alexandra Ivanov, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  4. Alexii Roxana-Cristina, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  5. Ana Tiperciuc, cl. a IX-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  6. Andriaşi Giovanni, Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași
  7. Andronic C. Andreea, cl. a XI-a, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi
  8. Apachiței Aura-Georgiana, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  9. Apopi Maria-Alexandra, Liceul Tehnologic „Victor Mihăilescu Craiu” Belcești
  10. Artenie Karina, cl. a IX-a A, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  11. Avram Esther, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  12. Baban Gabriela-Roxana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  13. Baban Oana Diana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  14. Biet Ionuţ Vladimir, Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași
  15. Biţică Marius, Liceul Tehnologic „V.M. Craiu” Belceşti
  16. Bîzgan Răzvan Andrei, Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași
  17. Boboc Camelia-Mihaela, Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași
  18. Botezatu Bianca, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  19. Burţilă Alexandra, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  20. Buruiană Denisa, cl. a X-a F, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  21. Butnariu Ana-Maria, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  22. Căpriean Paula – cl. a XI-a E, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  23. Chichirău Mălina, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  24. Chipară Gabriel, cl. a XI-a F, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  25. Climatiano Andreea, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iași
  26. Clipa Delia, cl. a XI-a, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  27. Corbu Cassandra, cl. a XI-a, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi
  28. Coroama Georgiana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  29. Cracana Maria, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  30. Cucoș Ioana Ștefania, Liceul Teoretic „Al.I. Cuza” Iași
  31. Cuibuş Alina, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  32. Daria Hriţuleac, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  33. Dăscălescu Mihai, cl. a XI-a E, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  34. Deleanu Radu, cla. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  35. Dilă Andrei, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  36. Dinulescu Luft Maria Desirée, Colegiul Naţional „Garabet Ibrăileanu”
  37. Duhan Dragoş Mihai, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  38. Durac Simina Georgiana, clasa a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  39. Gheorghiu Mara Ştefania, cl. a IX-a A, Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iași
  40. Ghiorghiu Mădălina Ștefania, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  41. Gospodari Luiza-Maria, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  42. Grădinariu-Sălăgianu Aida-Livia-Maria, cl. a XII-a A, Liceul Tehnologic de Mecatronică și Automatizări Iași
  43. Grigoraș Mihaela Diana, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  44. Grigorovici Roxana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  45. Hardulea Mălina, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  46. Honceru Lorena-Elena, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  47. Iacobuț Aida Alexandra, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  48. Ioan Ina-Ștefana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  49. Iuganu Alina-Georgiana, cl. a XI-a A, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  50. Lita Lavinia, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  51. Luca Ionu, Liceul Tehnic „Petru Poni” Iași
  52. Lupu Leia Maria, cl. a X-a D, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  53. Măriuță Diana, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  54. Mercas Elena Andra, cl. a X-a A, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  55. Moraru Eduard, cl. a X-a F, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  56. Munteanu Raluca, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  57. Muscalu Dora Lucia, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  58. Muscă Andrei Octavian, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  59. Năstasă Elvis, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  60. Nechita Catinca Maria, cl. a X-a F, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  61. Nedelcu Mara, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  62. Nica Ştefan, cl. a XI-a E, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  63. Nistor Diana-Gabriela, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi
  64. Paparau Mara, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  65. Partin Maria, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  66. Patras Cornelia, cl. a X-a C, Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași
  67. Pavăl Mihai, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  68. Perţu Anca, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  69. Petcu Diana-Gabriela, cl. a X-a E, Colegiul Național Iași
  70. Petcu Stelian, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  71. Pîrîială Lucian Andrei, cl. a X-a A, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  72. Prisacaru Ioana, cl. a XII-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  73. Prodan Andreea Bianca, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  74. Prodan Ligia, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  75. Prodan Oana-Elena, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  76. Punei Roxana, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  77. Pușcașu Ecaterina, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  78. Radeanu Ioana, Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași
  79. Rădulescu Rareș Mihail, cl. a IX-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  80. Sandu Ilinca, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  81. Saraiman Gabriela-Denise, Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași
  82. Stan Ruxandra-Teodora, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  83. Stoian Rebeca, cl. a XI-a, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
  84. Ştirbu Luana Corina, Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir” Iaşi
  85. Traglă Delia, cl. a XI-a F, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  86. Tudor Paleu, cl. a XII-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
  87. Țurcanu Georgiana-Viorica, Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir” Iași
  88. Ungureanu Roxana, Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani
  89. Vasluianu Tudor, Liceul „Miron Costin” Pașcani
  90. Văleanu Mara-Iasmina, Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iași
  91. Vicol Ștefan, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hîrlău
  92. Vlioncu Miruna, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
  93. Zaharia Bianca Georgiana, Liceul Teoretic „Al.I. Cuza” Iași

Juriul, alcătuit din prof. Irina Prodan (inspector limbi moderne la ISJ Iași), prof. Anca Voicu (Colegiul Național „C. Negruzzi” Iași) și prof. Magdalena Popa (Școala Internațională Spectrum), a ales cei trei elevi care au executat ambele traduceri foarte bine. La concurs au participat 95 de liceeni, câștigătorii sunt următorii:

  • Premiul I (500,00 lei): Cucoș Ioana-Ștefania (Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iași);
  • Premiul al II-lea (400,00 lei): Iacobuț Aida-Alexandra (Colegiul Național „G. Ibrăileanu”);
  • Premiul al III-lea (300,00 lei): Gheorghiu Mara-Ștefana (Colegiul Național „C. Negruzzi” Iași).

Felicitări tuturor! Mulțumim pentru efort membrilor juriului.

comentarii (1)

posteaza un comentariu

noutati pe rafturi

Noutăţi pe rafturile bibliotecii

Arhiva