Câștigătorii Concursului literar „La izvoarele înțelepciunii, Ediția a XXVII-a – Petre Ispirescu”

Duminică, 2 iulie 2017, în Sala de Lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” s-a derulat finala ediției a XXVII-a a Concursului literar „La izvoarele înțelepciunii”, ediție consacrată folcloristului, povestitorului și scriitorului Petre Ispirescu. Organizat de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” din Chișinău, concursul a reunit  elevi de gimnaziu din Iași și din Republica Moldova, care au promovat primele trei etape. Concurenții au avut de parcurs două probe: un test grilă prin care au fost testate cunoștințele despre viața și creația literară a scriitorului și proba orală constând în caracterizarea unui personaj.

Juriul, alcătuit din universitari, scriitori și bibliotecari din Chișinău și Iași, conduși de prof. univ. dr. Constantin Dram în calitate de președinte, a punctat corectitudinea exprimării, formularea corectă și explicită a ideilor și originalitatea.

Clasamentul și câștigătorii etapei finale sunt:

Republica Moldova:

Locul I: Patricia Sirețeanu (clasa a VII-a, Liceul „Socrate” Chișinău);

Locul II: Vladislav Dragomir ( clasa a VI-a, Gimnaziul Cetireni, Raionul Ungheni);

Locul III: Cristian Cubreacov (clasa a VI-a, Gimnaziul „Nichita Stănescu” Cahul);

Mențiuni: Victoria Afonin (clasa a VII-a, Liceul „Mihai Eminescu”, or. Ghindești, Florești); Răzvan Andronachi (clasa a V-a, Liceul „Ion Creangă” Chișinău); Laurita Mîțu (clasa a VI-a, Liceul „Ion Creangă” Soroca); Elena Morcov (clasa a V-a, Gimnaziul Cotova, Raionul Drochia); Dorina Muntean (clasa a VII-a, Liceul Recea, Rîșcani); Livia-Lia Onici (clasa a VII-a, Gimnaziul „Șt. Culea”, s. Tudora, Ștefan Vodă); Daniel            Prodan (clasa a VII-a, Liceul „Ion Creangă”, or. Florești).

Județul Iași:

Locul I: Mira Zaharia (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi);

Locul II: Alexia-Maria Sima (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi);

Locul III: Ioana Conescu (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi);

Mențiuni: Ioana-Elena-Victoria Bădoi (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi); Miruna-Elena Coroi (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi); Sofia-Ioana Hanganu (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi); Mara-Ilinca Tăbușcă (clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi); Raluca Hrib (clasa  a VII-a, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi); Andreea-Eliza Mocanu (clasa a VII-a, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi); Elena-Ortansa Stănescu (clasa a VII-a, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi).

Felicitări tuturor participanților și câștigătorilor!

Mulțumiri și felicitări profesorilor coordonatori, Mihaela Vlioncu și Ștefania Hănescu!

posteaza un comentariu

noutati pe rafturi

Noutăţi pe rafturile bibliotecii

Arhiva