Câștigătorii Concursului de desene dedicat scrierilor lui Ionel Teodoreanu

dsc_0062

Astăzi, 24 noiembrie 2016, de la ora 13.00, în Sala de Lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” a avut loc festivitatea de premiere a câștigătorilor concursului de desene originale dedicat scrierilor lui Ionel Teodoreanu, organizat în cadrul Festivalului „Tedorenii”.

Concursul s-a adresat elevilor din județul Iași și a cuprins două secțiuni: I. gimnaziu: desene inspirate din volumul În casa bunicilor; II. liceu: desene inspirate din volumul La Medeleni.

Juriul, alcătuit din Prof. univ. dr. Valentin Sava, asistent univ. dr. Adrian Crâșmaru (ambii de la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași) și scriitorul Bogdan Mandache, a ales cei 6 câștigători (câte trei premii pentru fiecare secțiune) dintre 127 de lucrări ale elevilor de gimnaziu și 26 de lucrări ale celor de liceu. Criteriile de departajare au fost atât calitatea execuției și originalitatea, cât și încadrarea în tema dată.

1. Secțiunea gimnaziu:

  • Premiul I – 500,00 lei: Giurgică Ștefan (clasa a V-a, Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași);
  • Premiul al II-lea – 400,00 lei: Hrib Raluca (clasa a V-a, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iași);
  • Premiul al III-lea – 300,00 lei: Unguru Eliza (clasa a VII-a, Școala Gimnazială Osoi, jud. Iași).

Mențiuni:

  • Olinici Ecaterina (clasa a VI-a, Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași);
  • Toma Catrinel (clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu Iași);
  • Unguru Eliza (clasa a VII-a, Școala Gimnazială Osoi, jud. Iași).

2. Secțiunea liceu:

  • Premiul I – 500,00 lei: Cărămidaru Norah (clasa a X-a, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași);
  • Premiul al II-lea – 400,00 lei: Marian Patrisia (clasa a XII-a, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași);
  • Premiul al III-lea – 300,00 lei: Ursu Victoria-Gabriela (clasa a IX-a, Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași).

Mențiuni:

  • Ursu Victoria-Gabriela (clasa a IX-a, Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași);
  • Serbaniuc Cristina (clasa a IX-a, Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iași).

Desenele sunt expuse la sediul Bibliotecii Județene din Galeriile comerciale Ștefan cel Mare, expoziția putând fi vizitată până pe data de 6 decembrie a.c.

Felicitări participanților, câștigătorilor și profesorilor coordonatori!

Participanți la concurs:

1. secțiunea gimnaziu

Nr. crt. Locul Nume și prenume concurent Clasa Instituția de învățământ
1 Locul I GIURGICĂ ȘTEFAN a V-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
2 Locul II HRIB RALUCA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
3 Locul III UNGURU ELIZA (1) a VIIa Școala Gimnazială Osoi, Iași
4 Mențiune OLINICI ECATERINA a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
5 Mențiune TOMA CATRINEL a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
6 Mențiune UNGURU ELIZA (2) a VIIa Școala Gimnazială Osoi, Iași
7   ANDREI AMALIA-MARIA a VI-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
8   ANDREI CRISTIAN a VIIa Școala Gimnazială Osoi, Iași
9   ANTONIE IUSTIN-GABRIEL a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
10   APETRIA-MORUZI ALEXANDRU a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
11   AXINTE ALEXIA-MARIA a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
12   BĂDĂRĂU ALINA-GEANINA a IV-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
13   BĂRBIERU VLĂDUȚ a VII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
14   BEBEC ANDREI a VI a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
15   BELCIU PARASCHEVA a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
16   BEREHOI DIANA a VIII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
17   BICER MARIA-RENATA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
18   BÎRLĂDEANU DAVID a VI-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
19   BÎRLEANU IOANA-DENISA a V-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
20   BÎRZU COSMIN-ALEXANDRU a VI-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
21   BLĂNȚĂ ANDREI a V-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
22   BOUREANU BOGDAN-MIHAI a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
23   BUCĂTARU MIRUNA a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
24   BUHAN ANTONIA-MARIAN a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
25   BUHUȘ CORINA a V a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
26   BURA ANA a V-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
27   BURSUC ALEXIA a VIII-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
28   BUZDUGAN ELENA TEODORA a VII-a Școala Gimnazială Osoi, Iași
29   CATRINESCU RADU a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
30   CĂLIN CLAUDIA a VII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
31   CĂLIN LUCIA SAYABERA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
32   CHICHIRĂU ANA-MARIA a VII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
33   CHIRIAC LAURA-MIHAELA a V-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
34   CHIRIȚĂ MARIA a VI-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
35   CHIȘLEAG CATERINA a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
36   CHIȚAC ANA (1) a V-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
37   CHIȚAC ANA (2) a V-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
38   CHIȚAC ANDRA (1) a VII-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
39   CHIȚAC ANDRA (2) a VII-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
40   CIAUN DENIS a VII-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
41   CIAUN MĂDĂLINA a VII-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
42   CIOBANU BIANCA-MIHAELA a V-a Școala Gimnazială „N. Iorga” Iași
43   CIOBANU ESTERA-FLORINA a VII-a Școala Gimnazială „N. Iorga” Iași
44   CIOCÂRLAN ELENA ISABELA a Va Școala Gimnazială Osoi, Iași
45   CIOFU FLORIN a V-a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
46   CIORÂȚANU MARIA a VII-a Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
47   CIUBOTARIU ANDREEA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
48   COSTEA ANA-MARIA a VIII-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
49   COSTIN IOANA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
50   CRĂCIUN ANDREI-COSMIN a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
51   CUCOȘ DELIA ELENA a VIIIa Școala Gimnazială Osoi, Iași
52   CUȚITARU GEORGIANA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
53   DARIE DAVID-OCTAVIAN a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
54   DĂNILĂ BIANCA-DUMITRA a VI-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
55   DOGARU MĂLINA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
56   DORNEANU CRISTIAN a VI-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
57   DRAGOMIR DARIA a VI-a Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
58   DUCA BIANCA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
59   DUȚESCU DANIELA a VI-a Școala Gimnazială „N. Iorga” Iași
60   EDU ANTONIA a V-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
61   FRUNZĂ PATRICIA a V-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
62   GĂINĂ PETRONEL-COSMIN a V-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
63   GÂLEA DARIA a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
64   GENEȚ DENISA a V-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
65   GHIMPU ȘTEFANIA-CĂTĂLINA a VI-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
66   GRAUR IOANA-ANDREEA a VII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
67   GRĂDIANU IOANA a VIII-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
68   GRUNZU CRISTIANA a V-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
69   HANEA DUMITRU-TUDOR a VII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
70   HÎRLĂOANU CEZARA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
71   HODOROGEANU SILVIU a VI a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
72   HUZA RAMONA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
73   ICHIM COSMIN-MIHAI (1) a VIII-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
74   ICHIM COSMIN-MIHAI (2) a VIII-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
75   IONESCU IOANA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
76   IVAN ISABELA-IOANA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
77   LUCACI VLAD a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
78   MAFTEI SAVA MATEI (1) a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
79   MAFTEI SAVA MATEI (2) a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
80   MARCIUC BIANCA a VII-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
81   MELINTE ȘTEFANA-GEORGIANA a VII-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
82   MINEA ȘTEFANA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
83   MOISUC TIFFANY a VI-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
84   MOROȘANU MARIA a VIII-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
85   MUNTEANU ANA-TEODORA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
86   MUNTEANU ANISIA a VI-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
87   MURGOCI RALUCA-MIHAELA a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
88   MUTIHAC MARINELA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
89   NECULAU BIANCA-IOANA a V-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
90   NEGRU OANA a VII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
91   NICHITOI SOFIA (1) a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
92   NICHITOI SOFIA (2) a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
93   NICOLAICIUC ȘTEFANIA a VI-a Școala Gimnazială „G. Coșbuc” Iași
94   OLARU RAREȘ a V-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
95   OLARU SEBI a VII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
96   PATRONA DENISA a VII-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
97   PICU ANDREEA-CRISTINA a V-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
98   PINTILIE LAVINIA a VIII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
99   PODARU ANA a VIII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
100   PODARU DUMITRU a VII a Liceul Tehnologic „Ionel Teodoreanu” Victoria, Iaşi
101   PODARU GEORGIANA (1) a VII-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
102   PODARU GEORGIANA (2) a VII-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
103   POPESCU BIANCA-IOANA (1) a VIII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
104   POPESCU BIANCA-IOANA (2) a VIII-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
105   POPESCU DENISA a VI-a Liceul Teoretic „D. Cantemir” Iași
106   PORCĂRAȘU GIUSEPPE-GABRIEL a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
107   PRECUL REBECA a V-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
108   RADU ANDREEA a VII-a Școala Gimnazială „N. Iorga” Iași
109   RADU MIHAI-ALEXANDRU a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
110   ROTHSCHING ANA HANNELORE a VI-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
111   RUSU ALIN a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
112   SCUTELNICU IULIAN a VI-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
113   SÎNGHEORGHE BIANCA a VIII-a Școala Gimnazială „G. Coșbuc” Iași
114   SPIȚELNICU CRISTINA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași
115   STĂNICĂ MELISSA-MARIA a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași
116   STĂNILĂ ELENA a VI-a Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași
117   SUCEVEANU TEONA a V-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
118   ȘIPOTEANU ECATERINA a VII-a Școala Gimnazială Osoi, Iași
119   ȘTEFAN ANDREEA-ELENA a V-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
120   TALICA REBECA a VI-a Școala Gimnazială „Al. Vlahuță” Iași
121   TASON ILIANA-MARIA a VI-a Colegiul Național „M. Eminescu” Iași
122   TEȘOI CRINA-AMELIA a VI-a Școala Gimnazială „N. Iorga” Iași
123   TUDOR DENIS a Va Școala Gimnazială Osoi, Iași
124   ȚIBULEA GABRIELA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
125   VERDEȘ DELIA a V-a Liceul Teoretic „Al. I Cuza” Iași
126   VIZITIU ROXANA-ȘTEFANA a VI-a Școala Gimnazială „B. P. Hasdeu” Iași
127   ZAHARIA MARIA a VI-a Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași

2. Secțiunea liceu

Nr. crt. Locul Nume și prenume concurent Clasa Instituția de învățământ
1 Locul I CĂRĂMIDARU NORAH a X-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
2 Locul II MARIAN PATRISIA a XII-a Colegiul Național de Artă „O. Băncilă” Iași
3 Locul III URSU VICTORIA-GABRIELA (2) a IX-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
4 Mențiune SERBANIUC CRISTINA a IX-a Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iași
5 Mențiune URSU VICTORIA-GABRIELA (1) a IX-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
6   ALECU ANDREI-RAYMOND a IX-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
7   ASOFIEI MĂRIUCA-LAVINIA a IX-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
8   BODESCU BIANCA a XI-a Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
9   BRÂNDUȘ ȘTEFANIA a X-a Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iași
10   BUZATU CORNELIU (1) a XI-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
11   BUZATU CORNELIU (2) a XI-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
12   GHEORGHIȚĂ MARIA a IX-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
13   MĂZĂREANU ANDREEA-CRISTINA a XII-a Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
14   MELINTE CRISTIAN-GEORGE a IX-a Seminarul Teologic Ortodox „Vasile cel Mare” Iași
15   NAPÂRCĂ ROXANA-ELENA a XI-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
16   OPREA VASILE a IX-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
17   PAMFIL DUMITRIȚA-ANDREEA a XI-a Liceul Tehnologic „Virgil Madgearu” Iași
18   PODARU ALEXANDRA-ELENA (1) a X-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
19   PODARU ALEXANDRA-ELENA (2) a X-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
20   ȘTIRBU VLAD-CONSTANTIN a IX-a Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
21   TĂNASE IOANA-CORNELIA a XII-a Colegiul Național „G. Ibrăileanu” Iași
22   TEMCIUC IRINA a XII-a Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iași
23   TURCU DENISA (1) a X-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
24   TURCU DENISA (2) a X-a Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași
25   VÂNTU ANCUȚA-IONELA (1) a X-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași
26   VÂNTU ANCUȚA-IONELA (2) a X-a Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași

posteaza un comentariu

noutati pe rafturi

Noutăţi pe rafturile bibliotecii

Arhiva