David Walliams, Băiatul miliardar
Autor: Categorii: O carte pe ziUltima actualizare: 26 aprilie 2025Timp citire: 1,4 min

Distribuie

David Walliams, Băiatul miliardar, Traducere din engleză şi note de Diana Marin-Caea, Ilustraţii deTony Ross, Editura Arthur, 2013, 184 p.

David Walliams (n. 1971) s-a născut la Merton, o suburbie a Londrei. Este actor, umorist, prezentator de emisiuni de televiziune şi autor de cărţi pentru copii. A studiat la Reigate Grammar School şi la Universitatea din Bristol şi a fost membru al National Youth Theatre, unde l-a întâlnit pe Matt Lucas, alături de care a scris şi a interpretat celebrul show de radio şi televiziune Little Britain.

În 2008 şi 2009, publică primele sale cărţi pentru copii, ilustrate de Quentin Blake, The Boy in the Dress şi Mr. Stink. Pentru următoarele romane, Billionaire Boy (Băiatul miliardar) şi Gangsta Granny (în curs de apariţie la Editura Arthur), a colaborat cu reputatul ilustrator Tony Ross. Romanul Ratburger, apărut în 2012, a fost declarat cartea anului de către National Book Awards.

David Walliams este recunoscut şi pentru implicarea sa activă în acţiunile de caritate.

Continuând tradiţia de mare povestitor a lui Roald Dahl, David Walliams creează o poveste amuzantă, captivantă şi provocatoare despre cele mai valoroase lucruri din viaţă.

Faceţi cunoştinţă cu Joe Bostan, cel mai bogat băiat de 12 ani din lume! Joe are tot ce şi-ar putea dori vreodată un copil: toate jocurile video din lume, propria maşină de curse, un câine-robot din Japonia şi chiar un cinematograf 3D IMAX în pivniţă.

Dar toate acestea nu reuşesc să compenseze ceea ce-i lipseşte cu adevărat lui Joe: un prieten…

Cartea poate fi împrumutată de la Secţia de Împrumut carte pentru copii.

Articole similare

  • Se apropie ziua lui Elmer, când toți elefanții gri poartă culori strălucitoare. Pentru că se cam plictisește, Elmer pune la cale o farsă pentru ceilalți elefanți, în timp ce ei dorm... Mai  multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/elmer-din-nou-n4wv7dsk/    

  • Când un tânăr traficant de droguri este împușcat în plină zi, în mijlocul cartierului, de un bețiv bătrân și pașnic cunoscut drept Sportcoat, lumea pare să stea în loc. Se țes teorii ale conspirației, se lansează ipoteze fanteziste, iar în tot acest timp improbabilul criminal reușește să pună poliția pe jar, iscă un război între bandele de traficanți, iar acțiunile lui au urmări nebănuite. Un Don Quijote alcoolic din Brooklynul anilor ’60, Sportcoat se numără printre cele mai memorabile personaje ale literaturii americane din ultimii ani. Mai multe despre carte

  • Unul visează să-și întemeieze o familie. Celălalt a fugit, rupând toate legăturile. Se întâlnesc pe o insulă, în mijlocul Oceanului Indian, și, cu toate că nu-și dezvăluie secretele, se împrietenesc. Când primul decide să se întoarcă în Franța, al doilea îi adresează o rugăminte ciudată: să se ducă la Saint-Malo și să-i trimită vești despre cea pe care a abandonat-o cu șapte ani înainte, fără să lase nicio urmă... Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/ratacitorul-roman-wxt5wqmj/